Центр інноваційних економік

Уже на третій день візитів у різні компанії Ізраїлю ми зрозуміли, що фраза «Ізраїль – нація старт-апів» – не просто констатація факту. Це – національна ідея.

До прикладу, одна з компаній, яку ми відвідали під час навчального міжнародного бізнес-туру, – SCR. Вона займається впровадженням інформаційних технологій у сільському господарстві. Її гасло – «Make every cow count». Тут виробляють чіпи, які встановлюють на вухо корови і за допомогою яких можна стежити за температурою тварини, за тим, чи вона сита або спрагла, чи захворіла або ж коли народить теля тощо. Так можна відстежувати інтенсивність й ефективність ферми. SCR також розробила технологію управління цілою фермою за допомогою смартфона. Компанія займається і дослідженням, і розробкою, і виробництвом продуктів і зараз охоплює 50 % світового ринку!

Тут працюють з інноваціями на всіх рівнях: одні їх створюють і працюють із науковими розробками, а інші їх комерціалізують та втілюють у життя. Оскільки країна дуже маленька, то переважно вже на етапі ідеї підприємці мислять масштабами глобальних ринків, а не локальних.

- “Необхідність – мати творчості”, – говорять ізраїльтяни. Необхідностей у них багато, зважаючи на те, що у країні постійно триває війна, а замість землі – пустеля. Потреби спричиняють розвиток. А перепони – це причини для інновацій.

- Ізраїльська армія формує соціальні зв’язки між людьми і є постачальником топ-кадрів для бізнесу. Багато інноваційних IT-стартапів виникло в армії, особливо в її елітних підрозділах.

- Держава – ефективний гравець в інноваціях: вона бере на себе грошовий ризик за стартап. Якщо він “вистрелить” – забирає собі 3 % від продажу доти, доки не поверне суму боргу, який взяв стартапер. Відсотки за борг не бере. Якщо ж стартап не “вистрілить”, то підприємець державі нічого не винен.

- Водночас Ізраїль дбає про те, щоб інтелектуальна власність залишилася у країні. Якщо стартап продає свою інтелектуальну власність за кордон, він має повернути в декілька разів більший борг державі.

- В Ізраїлі опікуються розвитком окремих регіонів країни. Якщо якесь місто не таке успішне, як інші, мер відкриває там технологічний парк та робить все можливе, щоб залучити туди якомога більше компаній і стартапів.

- В Ізраїлі помилятися – це нормально: “Failure is ok”. Таке ставлення виховують із дитинства і завдяки йому ізраїльтяни можуть намагатися, помилятися, знову намагатися, і з часом створити успішний стартап.