Зустріч з Ярославом Грицаком

"Український бізнес найгостріше відчуває потребу змінити правила гри" - Ярослав Грицак

"Сьогодні в українському суспільстві існує потреба глибокого аналізу минулого, щоб зробити відповідні висновки для сучасності. Особливо цю потребу відчуває бізнес, зокрема, середній, бо розуміє, що передумовою виживання є зміна правил гри, зміна ціннісної основи суспільства. А зміни відбувають тоді, коли люди починають відчувати, що гірше вже бути не може".

Таку думку висловив історик, публіцист, професор Українського католицького університету Ярослав Грицак 5 квітня під час зустрічі у рамках дискусійного клубу «Бізнес Credo» Львівської бізнес-школи УКУ (LvBS). Дискусію «Багата країна бідних людей: Чому історія має значення, і як її подолати?» модерував журналіст Віталій Портніков.

За словами історика, зміни у суспільстві відбуваються у час революцій, але революцій не насильницьких, а коли до влади приходить нова вмотивована еліта, яка знає, що робити і яка має два ресурси - освіту та мас-медіа. Маючи такі важелі, еліта може швидко змінювати правила гри.

Українське суспільство, на думку історика, наразі не готове сприйняти нову еліту: «По-перше, українська еліта - це еліта провінційної та ізольованої країни, - вважає Ярослав Грицак. - По-друге, Україна - це країна поділеної еліти. Зараз в Україні відбувається систематичне знищення моральних авторитетів, до того ж різними політичним партіями. Але це не означає, що такої еліти у нас немає. Якщо ми хочемо зробити ривок, мусимо перебороти поділи, які існують у суспільстві. Адже поки ми не сформуємо певного українського порозуміння, навряд чи нам вдасться подолати історію».

Ярослав Грицак зазначив, що попри те, що Україна є різнорідною державою, вона, однак, залишається стабільно політичною спільнотою. «Якби Україна мала розпастися, то давно розпалася би. Отож, наша проблема не в різнорідності, а у тому, що не відбулося змін цінностей. Для України характерні цінності закритого суспільства - це безпека та самовиживання. Тому ми зміни сприймаємо як загрозу. Однак треба мати мужність робити вибір і не перекладати свою відповідальність на когось».

Найбільшим шансом для України, за словами історика, є те, що за останні 20 років тут формується нове покоління, яке має інші цінності. Уже незабаром це покоління неминуче буде перебирати на себе тягар рішень, і саме це можна вважати шансом створити нову країну. Однак питання, чи найбільш активні члени цієї групи залишаться в Україні, а якщо залишаться, то чи не дадуть себе скорумпувати, залишається відкритим.

Он-лайн трансляцію зустрічі можна подивитися на Платформі.

Довідка
Ярослав Йосипович Грицак
- український науковець, історик, публіцист. Доктор історичних наук, професор Українського католицького університету, директор Інституту історичних досліджень Львівського національного університету ім. І. Франка, гостьовий-професор (1996-2009) Центральноєвропейського університету у Будапешті, перший віце-президент (1999-2005) Міжнародної асоціації україністів. Співредактор наукового річника «Україна модерна», член редакційної колегії часописів Ab Imperio, Критика, Slavic Review, член наглядової ради журналу Harvard Ukrainian Studies. Почесний професор НаУКМА. Перший український історик-володар престижної австрійської премії Антона Ґінделі.