Як правильно розвивати сімейний бізнес

Чому вигідно розвивати сімейний бізнес і вчитися робити це правильно? Бо сімейний бізнес об’єднує родину протягом багатьох поколінь. Конкуренцію чи інші непорозуміння можна подолати, головне – отримати інструменти (знання). Про це розповів  експерт з консалтингу сімейних компаній Михайло Петечук на зустрічах Центру сімейного бізнесу LvBS  «Сімейний бізнес: як мудро розподілити ролі?», що відбулися у Львові та Івано-Франківську. 

1. Важливими інструментами в управлінні сімейним бізнесом є політики і правила, прописані у сімейних конституціях чи акціонерних договорах. Це допоможе впоратися з викликами: наступників потрібно якісно готувати (освіта, стажування, досвід), а не гарантувати їм «місце під сонцем» у компанії, оскільки, якщо вони не готові, то:
– демотивують працівників,
– можуть втратити бізнес,
– жити з тягарем вини за втрачений бізнес.

Третє покоління «вбиває» сімейний бізнес найчастіше. Варто заздалегідь подбати про інтеграцію третього покоління у справи другого покоління. А також не завжди нащадків мають залучати в операційне управління компанією, адже, якщо вони не показують відповідного потенціалу, їхній вплив варто обмежити, залучивши професійних управлінців ззовні.

2. Конкурентні переваги: сімейним компаніям, за якими стоять конкретні люди з доброю репутацією, більше довіряють партнери у порівнянні з іншими бізнесами.
Виклики: бізнес, «зав’язаний» на одній особі, продати значно важче, тому залучення інших членів родини і мудрий розподіл ролей дуже важливий. Часто продаж сімейної компанії відбувається за умови, що власник залишається при управлінні ще на кілька років через свої зв’язки і контакти.

3. Користь для власників: CEO в західних публічних компаніях залишаються на посаді в середньому близько 6 років, а у сімейних компаніях цей показник сягає 20 і більше років. Це дає компанії можливість сталого розвитку та перевагу у довгостроковій перспективі.
Виклики: найманим управлінцям часто важливі лише квартальні показники чи успішність компанії протягом терміну їхнього керівництва для подальшого переходу в іншу компанію. СЕО сімейних компаній працюють візійно і з довготерміновою стратегією. Що може допомогти? Найм працівників з однаковими цінностями.