«Без смирення немає лідерства. Бо бути смиренним – означає знати правду про себе, свою силу і слабкість, лише тоді можна ефективно попросити про допомогу інших», – це уривки із розмови Блаженнішого Святослава (Шевчука), Глави УГКЦ з випускниками Львівської бізнес-школи УКУ (LvBS). Цей діалог відбувся під час Великої щорічної зустрічі випускників LvBS: Leadership Day.
Кілька уривків з розмови:
Як даєте собі раду зі спротивом?
Як медик, можу сказати, що деколи пілюля може бути й гіркою, але її потрібно ковтати. Можна подолати будь-який страх, коли добробут людини є основною метою. Коли шукається спільного блага, стає легше бути благовісником доброго. Якщо ми говоримо про карантин, тут швидше був не спротив, а інертність. Людям легко все змінити, крім власних звичок. Але ми в тому часі навчилися розрізняти, що є основне, а що другорядне. Що є суттю віри, а що є звичкою.
Звідки ви черпаєте сили, як лідер, як провідник. Як не вигорати?
Найперше, потрібно триматися певної дисципліни і порядку. Треба мати свій духовний стержень і ритм. І так само потрібно слухати людей. Я намагаюся використовувати таку методологію: слухання-рефлексія-дія. Так само потрібно слухати точку зору іншої людини, яка може відрізнятися від твоєї власної. Багато є радників, але остаточне рішення маєш прийняти ти. Не потрібно втікати від відповідальності. Не бійся приймати рішення, навіть якщо вони можуть бути помилковими. Не потрібно мати паралізуючого страху перед рішенням.
Чи можливо таке, щоб смиренний лідер міг управляти сотнями, тисячами людей?
Без смирення немає лідерства. Бо бути смиренним – означає знати правду про себе, свою силу і слабкість, як я можу давати собі раду, а як ні. Визнати, що я чогось не вмію, не знаю, що хтось може знати більше. Лише тоді ти зможеш ефективно попросити й скористатися допомогою інших. Тоді є можливе справжнє лідерство. Інакше ти працюєш, як холостий механізм, який обертається лише навколо себе… Думаєш, що за тобою хтось іде, а насправді – ні… Такий “лідер” залишається сам один.
Про що провідники бізнесу повинні завжди пам’ятати в такий складний час?
Я б хотів пригадати передусім про соціальну відповідальність бізнесу. Бо ця пандемія матиме надзвичайно важкі наслідки для світу. Багато людей не матимуть засобів до існування. Голод може бути одним із близьких наслідків цих подій. Тому український народ, який на своїй пам’яті знає, що таке Голодомор, має бути певним голосом в сучасному світі, щоб не повторилася ця трагедія.
Фото: Укрінформ.