Технологія LEAN не є новою, але сьогодні її використовують все частіше. 1950 року компанія Toyota розробила систему ощадливого виробництва. Відтоді аж до 1996, LEAN використовувалась автомобільним сектором як найефективніша система. А з 1996 року інструменти LEAN активно поширюється в креативних індустріях, сервісних організаціях, державних установах.
Toyota, розробник інструментів LEAN, стверджує, що на початку діяльності будь-яка компанія на кожному процесі створює лише 10% цінності й аж 90% втрат. Цінність – важливі характеристики продукту або послуги, за які готові платити клієнти.
«LEAN – це система управління, філософія, інструментарій, що має на меті максимізувати цінність для споживача та мінімізувати витрати для компанії», – зазначає Антоніна Носко, експертка з LEAN-методології, викладачка Львівської бізнес-школи УКУ.
Якщо розглядати з погляду Цілей сталого розвитку, то LEAN – це спосіб вивільнити час, гроші, ресурси компанії для досягнення результатів нового рівня, впровадження сталості та реалізації Цілей сталого розвитку (ЦСР). LEAN є практичним інструментом, яким користуючись у бізнесі можна досягати результатів. Цілі сталого розвитку перестануть бути теоретичним підґрунтям, а стануть практичним інструментом в бізнес-житті, вважає Антоніна Носко.
Як взаємопов’язані LEAN та сталий розвиток?
Сталий розвиток характеризується трьома основними компонентами:
- Економічне зростання.
- Соціальний прогрес.
- Захист навколишнього середовища.
Щодо LEAN, то він спрямований на
- Скорочення ресурсів, які компанія використовує під час виготовлення продукту чи сервісу.
- Забезпечення здорових та безпечних умови праці, а також взаємодію зі стейкхолдерами.
- Утилізацію відходів, зменшення забруднення та збереження ресурсів.
Як залучити команду до впровадження LEAN? Завдання керівників – сформувати такий middle management, який буде двигуном змін в компанії, готовий транслювати LEAN-знання та ініціювати наступні проєкти.
Основні кроки LEAN трансформації:
- Підтримувати ініціативу впровадження.
- Запалити управлінців до змін.
- Допомогти управлінцям запалити middle management.
- Сформувати команду LEAN змін, не обов’язково з керівного складу.
Для того, аби більше дізнатись про технологію та її застосування, Львівська бізнес-школа запрошує на дводенний практичний курс «LEAN. Ощадливість, яка створює можливості». Використання LEAN-інструментів дієве для усіх індустрій. Їх можна використовувати у бізнесі, стартапах, у веденні сімейних бюджетів, адже LEAN-підходи допомагають ефективніше використовувати час, гроші та людські ресурси.