Mирослава Дронюк — випускниця програми MSc in Marketing Management Бізнес-школи УКУ та Co-Founder & CMO бренду аксесуарів та одягу з органічного шовку MOLODO — ділиться історією бізнесу, що починався зі промови на курсах ораторської майстерності, а зараз виходить на нові ринки. У цій розмові — про сміливість, персональний розвиток, експерименти, кризостійкий маркетинг і турботу про себе. Як знайти продукт, який матиме і сенс, і попит, і візію на роки вперед? Чому wellness-продуктам вдається зростати під час повномасштабної війни? Що робити, коли ваші ідеї копіюють інші бренди? Як бізнес-освіта допомагає масштабуватися та не втратити фокус?За минулий рік компанія MOLODO зросла на 700% у продажах і на 500% у кількості замовлень. Це стало можливим завдяки адаптації до ринку, перегляду брендингу, позиціонування й системному підходу до роботи команди. Упродовж року команда виросла до 13 осіб та залучила близько 50 підрядників, серед яких є випускники УКУ. Компанія розширила виробничі потужності, запустивши друге виробництво на аутсорсі.
MOLODO спеціалізується на wellness та anti-aging продукції, виготовленій у Львові, яка здобула численні позитивні відгуки клієнтів. Компанія планує вихід на експорт, щоб представити світові якісні та ефективні продукти, що втілюють її цінності й високі стандарти. В інтерв’ю Мирослава Дронюк розповіла про історію створення бренду, роль навчання та спільноти УКУ й поділилася планами на майбутнє.
Мирославо, розкажіть загалом про ідею та концепцію вашого бізнесу?
Ідея створити власну справу з’явилася ще у 2019 році. Я вже давно відчувала, що хочу реалізувати щось своє. Тоді ж я записалася на курси ораторської майстерності, і фінальним завданням був публічний виступ. Під час підготовки до цього спічу я вперше чітко сформулювала свою ідею — і саме тоді народилася ціль створити компанію MOLODO.
Виходить, що я запустила бренд і тоді вже вступила на магістратуру. Але вирішила, що буду захищати дипломний проєкт з темою цієї компанії. Тому, зазвичай, кажу, що бренд створився і сформувався під час навчання на магістратурі в Бізнес-школі УКУ. Хоча насправді трохи напрацювань було і до того.
Я пішла на навчання, оскільки мені хотілося структурувати ті знання з маркетингу, які в мене були. Я кілька років працювала маркетологом в IT-компанії і хотіла дізнатися більше саме про побудову бренду, як досліджувати аудиторію, як будувати позиціонування, формувати ціну, тобто більш фундаментально заглибитися.Мені дуже близька тема відповідальності, зокрема відповідальність за власне здоров’я, розвиток і майбутнє. Саме тому я почала шукати способи пасивного догляду, який можна інтегрувати в щоденне життя. Так я й прийшла до ідеї MOLODO — бренду, заснованого на концепції молодості, превентивного догляду та anti-aging. Я заглибилась у дослідження і виявила, що шовк має природні антивікові властивості. Саме з цього все й почалося.
Так з’явився бренд, який я запустила разом зі своєю партнеркою у Львові. У нас станом на зараз є два виробництва у Львові, і останній рік був для нас дуже проривним. Ми сильно виросли, у нас збільшилась команда, збільшилися об’єми, і ми рухаємося далі. Зараз хочемо масштабуватися на інші ринки. Це додатковий виклик, бо потрібно брати всі свої знання з магістратури і ще раз їх активувати. Окрім того, зараз я активно залучена в R&D-відділ, щоб дізнатись, які нові напрямки ми можемо відкривати, які нові продукти створювати і як працювати з ними.Минуло чотири роки, відколи ви завершили навчання на магістратурі з маркетингу. А як ви прийняли рішення вступати? Які головні двигуни всередині вас, окрім бажання розвинути саме цей бренд, рухали вами?
Це точно було два аспекти. По-перше, це те, що я вже знала про Бізнес-школу і вважаю, що Бізнес-школа УКУ — найкраще місце, де можна навчатися в Україні. Тобто в мене була дуже сильна лояльність до самого закладу освіти. І, друге, це те, що я хотіла структурувати знання. Хотіла їх мати в цілісній картинці. Це для мене було на той момент дуже важливим.Рішення я прийняла спонтанно. Навчання вже почалось, я зайшла на сайт подивитися короткі програми, щоб отримати додаткові швидкі знання і побачила, що відкрилася магістратура. На той момент це був перший рік набору, тобто раніше я про неї не чула. Я відразу сконтактувала, дізналася, що можу застрибнути в останній вагон. І вдалося. Це моя друга магістратура, і я дуже задоволена.
А якими головними рефлексіями, які ви почерпнули з навчання, могли б поділитися?
Спершу, мабуть, це якраз про спільноту. Про те, наскільки це важливо бути в такому гарному колективі. У нас було багато проєктів, які ми захищали в командах, і це мені дуже подобалось та дуже мене надихало. Загалом спільнота під час навчання і після навчання — дуже підтримуюча, дружня, класна.
Якщо говорити про більш предметні інсайти, то для мене було важливо, що в нас було багато практики, аби постійно не бути в теорії, але і на практиці одразу використовувати те, що вчимо.
А розкажіть про маркетингові інструменти, які ви зараз найбільше використовуєте в просуванні свого бренду?
Ми використовуємо базові речі, які з року в рік повторюємо, SWOT-аналіз зокрема. Я робила його, коли готувала диплом, і з року в рік, особливо в якихось кризових моментах всі ці інструменти допомагають нам переглядати бізнес-модель.
Також активно використовую все, що пов’язано з брендом – позиціонування, виявлення ядра бренду, раціональні емоційні характеристики, персона тощо.
Дізнавайтесь більше про магістерську програму MSc in Marketing Management.
Ваш продукт не є предметом першої необхідності і він у досить високому ціновому сегменті. Враховуючи повномасштабне вторгнення й складну економічну ситуацію, як вам вдається підтримувати бізнес і зростати в продажах?
Це дуже хороше питання. Коли почалася війна, ми думали, що наші продукти нікому не будуть потрібні. Тому що так, це не речі першої необхідності й вони коштовні. Але люди хочуть жити, відчувати, що вони живуть, і ніхто не хоче ставити своє життя на паузу. Наші продукти за ці роки показали і свою ефективність, і якість. Багато клієнтів приходить до нас за рекомендаціями, дуже часто наші продукти дарують. Відповідно, є вже аудиторія, яка впевнена в тому, що це інвестиція і ці продукти можна багато років використовувати.Оскільки наша компанія довший час працює, то ми маємо клієнтів, які п’ять років тому і більше купували наші продукти, і бачать, що вони довговічні. Тут більше питання того, що якщо ти бачиш таку бізнес-модель, коли твої продукти не псуються, не ламаються, то потрібно думати про те, щоб запускати нові продукти, розширювати лінійку, щоб можна було повертати клієнта. Але думаю, що найголовніший секрет, по-перше, це якість, а по-друге — це те, що люди хочуть дбати про себе, не зважаючи на те, що війна.
Можливо ви могли б порекомендувати якісь маркетингові рішення для спеціалістів, які тільки починають будувати бренди? На що їм найбільше звертати увагу, коли вони ставлять перед собою такий виклик?
Точно можу сказати, що все дуже швидко змінюється. Зараз розумію, що так як ми починали колись, сьогодні ми зробили б інакше, бо це вже не працює. Навіть ті стратегії, які були ефективними для нас останні два роки, тепер себе вичерпали. Ринок дуже змінюється. Тому я би відслідковувала потреби клієнтів, потреби людей загалом, потреби конкретної цільової групи. Я б акцентувала на тому як в загальному змінюються бренди.
На ранніх етапах я багато вкладала б в те, щоб вивчати фінансовий бік бізнесу та розуміти економіку, бо це важливо, аби розуміти свого клієнта, свій бізнес, свої переваги та диференціюватися від інших. Для нас це цікавий новий виклик, оскільки минулого року ми дуже сильно виросли. З’явилось дуже багато маленьких брендів, які копіюють ті самі повідомлення, які ми використовували в комунікаціях, тож ми зі свого боку теж еволюціонуємо і змінюємось.
А як ви загалом ставитесь до того, що ваші ідеї, концепції, повідомлення, деякі недобросовісні конкуренти крадуть? І як працюєте із запереченнями клієнтів, скажімо, «це нікому не потрібно»?
Для нас це певний показник, бо ми як бренд створили попит на шовкові аксесуари, власне, на тюрбани. Оскільки в нас є деякі інновації в тюрбані, вони неповторні, тому тут ми менше переживаємо. А щодо комунікації, я вважаю, якщо бренд має якісь великі плани і себе поважає — треба придумувати щось своє. Тобто знаходити свої сенси, а не забирати існуючі. Навіть коли у нас крадуть, це стимул створювати нове, бути першими. А щоб скопіювати та реалізувати в себе схожі глибинні цінності, конкурентам потрібно дуже багато часу, який ми використовуємо для зросту.Навіть якщо іноді здається, що нас не розуміють, у нас є чимало клієнтів, які навпаки чудово розуміють наш бізнес і продукт, і цього цілком достатньо. З популярністю зростає також нерозуміння певної аудиторії, але завжди буде своя група, яка відгукується і на наш продукт, і на наші цінності, і на нашу комунікацію. Мені приємно думати про те, що ми популяризуємо цей продукт, тому що він класний. І знову ж таки хочеться масштабуватись більш глобально.
Розкажіть, як навчання вплинуло на ваші трансформації не як професіонала, а саме як особистість? Чи додало воно вам впевненості у тому, що ви робите? Чи загалом якось змінило вас як людину?
Важко сказати. Бо і коронавірус, і війна… Усі ці аспекти впливають. Не знаю, від чого я більше змінилася.
Але оскільки це вже моє друге навчання, я пішла на нього з певним досвідом, тож мені було набагато цікавіше і легше проявлятися. Я була більше вмотивована, ніж коли навчалася перший раз. І, можу сказати, навчання підсвітило якраз ті трансформації, які відбулися між моїм першим навчанням і другим. Я змогла побачити, наскільки все по-іншому для мене, і наскільки я хочу і можу проявлятися. Мабуть, зараз, коли я в майбутньому піду на якийсь МВА, то це буде ще більш усвідомлене навчання, ще більше присутності в ньому. Тому навчання класно підсвітило саме мій ріст.А які ваші цілі на наступні найближчі декілька років?
Якщо говорити про бізнес, то ми хочемо виходити на нові ринки, хочемо масштабуватися в Україні за рахунок нових каналів комунікацій та продажу, запускати нові категорії продуктів. А якщо говорити про мене особисто, то зараз я хотіла б більше уваги приділяти особистому бренду. Нещодавно ми запустили YouTube-канал MOLODO talks, бо вважаю, що зараз дуже важливо показувати людей, які стоять за тим чи іншим продуктом, і команду, бо це створює певну персоналізацію, зв’язок.
Ми також хочемо працювати більше над створенням власної спільноти, тому що спільнота дуже цінна, ми таким чином зможемо ще більше доносити свої ідеї, цінності про догляд, про прийняття себе, про любов до себе, коли ми з власною спільнотою. Тому так, масштабування на нові ринки, нові продукти, власна спільнота і розвиток особистих брендів.
Що ви порекомендували б тим підприємцям, які тільки-тільки починають, або собі, коли у вас тільки з’явились ідеї розпочати MOLODO?
Мабуть, сміливість. Це ключове, що хотілося б мені мати більше в минулому, та й зараз теж. Сміливіше тестувати гіпотези, пробувати ідеї. Швидкість також має дуже велике значення. Швидко все затверджувати, швидко впроваджувати. Мені здається, що зараз усе розвивається з шаленою швидкістю — і важливо встигати за цим темпом як власнику, керівнику, і загалом як людині.