«Кожна книга має свій час життя. Сьогоднішня війна росії проти України може цю книгу спалити, адже відбуваються такі глибокі зміни, що потреба в ній може просто відпасти». З такими словами на початку зустрічі Книжкового клубу LvBS, присвяченій книзі «Подолати минуле: глобальна історія України», звернувся до учасників її автор Ярослав Грицак.
Разом із учасниками клубу – членами Спільноти LvBS, вони обговорили минуле та майбутнє України, польсько-українські відносини нині, питання декомунізації, план Маршалла для України та багато іншого.
За словами Ярослава Грицака, 23 лютого одночасно пішов у друк 4 і 5 наклади книги «Подолати минуле: глобальна історія України», але, що з ним зараз – незрозуміло. «Я збираюся цю книгу переписувати кілька разів. Це жива книга», – додав автор.
Щодо учасників клубу, вони ділилися своїми відгуками від прочитаного. Наприклад, Олена Кузьмічова, випускниця програми Key Executive MBA, яка сама родом із Дніпра, зазначила, що вперше тут знайшла пояснення і розуміння різниці між сходом і заходом України.
«Минуле вимагає від нас чути відповіді на 5 питань запитань: що, де, коли, чому і як. Колись мій викладач мені казав: коли історик дає відповіді на питання «чому і як», він стає політиком. Ця книга на 80% дає мені відповіді на питання «чому», а політики я тут не побачив. І вважаю, що це добре», – зауважив Роман Петриляк, випускник програми Key Executive MBA.
Учасники ставили історику запитання щодо феномену Галичини та мови, чи справді мова не є ідентифікатором для приналежності до української нації? І чи побудова цієї нації – це те, що потрібно робити сьогодні, аби подолати наше минуле?
«Між народом і нацією лежить величезна доба модернізації. Моя книга – це не про формування нації, а про модернізацію. Що нам слід подолати?
- Стан бідності – це норма.
- Стан авторитарного режиму – норма.
- Стан насильства, стан війни – норма.
Все те, що вносить в нас в світ вегетативний – це норма, але ніхто не хоче в цьому світі жити. Останні 200 років люди намагаються позбутися цього. Наше ключове питання: це провести економічну модернізацію, але це неможливо без політичної модернізації», – зазначає історик.
За його словами, українцям потрібна зміна дискурсу. А економічна реформа ніколи не можлива без політичної. «Путін нас провокує на інші речі, заперечуючи нашу історію, він нас заводить не туди куди слід, щоб ми думали також не над тим, що потрібно», – додає Ярослав Грицак.
Учасники також цікавило питання розвитку українсько-польських відносин і трактування історії, зважаючи на ту шалену підтримку, яку українці відчувають нині. Як зробити єдину формулу для України, щоб подолати розбіжності між східною та західною її частинами?
Одна із тез історика: «Там, де п’ють каву – неможливе насильство. Це означає, що мають бути публічні простори, де люди спілкуються між собою, де є незалежне суспільство, яке не цензурують. Елемент самоорганізації має бути ефективний і комфортний. Звідки це береться? Коли нема авторитарної влади, яка диктує вам кожен момент вашого життя».
Щодо героїв, які викликають дискурс у суспільстві, історик відмітив, що чим успішніша нація, тим більше вона має героїв. І важливо мати їх максимально широкий спектр, адже дуже часто та чи інша постать була як героєм, так і злочинцем. Але це нормально, зважаючи на різні контексти, в яких вони жили.
«Ваша книга не для масового споживача. Вона про відтінки, а людям це не подобається. Їм потрібне чорне чи біле», – зауважив учасник клубу о. Ростислав Пендюк, випускник програми Key Executive MBA.
«Ключове питання для мене, що історія не біла і не чорна. Вона є сіра. І людям це не подобається, бо тоді ти маєш ворогів і з одного і з іншого боку. Краще уникати історичних суперечок мирним шляхом», – відповів Ярослав Грицак.
Загалом, на його думку, українці подолали більшість обмежень, які наклала на них історія, і це останнє, що варте зброї. Питання, чи ми цим скористаємося, адже є багато загроз. Наприклад, загроза авторитаризму, виникнення військових політичних партій.
Ще кілька цінних тез від Ярослава Грицака наостанок:
- Історія нікого не засуджує. Вона завжди залишає вибір і показує реалії цього вибору.
- Перший раз в історії ми маємо таку сильну підтримку. Раніше українська проблема завжди була ізольована.
- Ні одній нації самій нічого не вдалося би, якщо б не було зовнішньої підтримки.
- Поки ми не розв’яжемо питання безпеки – не матимемо економічного чуда. І тільки тепер ми це питання остаточно розв’яжемо.
- Уже зараз ми маємо формувати план перемоги. Україна має стати cхідноєвропейським тигром.
- План Маршалла для України має передбачати не лише економічні реформи, а й політичні реформи.
- Без плану Маршалла не було б Європи. Він зупинив наступ комунізму. Ключове питання було тоді не так економічне, як політичне, відновлення моделі ліберальної демократії, яка була скомпроментована.
Як наголосила Олена Созанська, випускниця програми Key Executive MBA, ідейна засновниця LvBS Alumni Book Club: Дуже символічно, що книга «Подолати минуле: глобальна історія України» побачила світ нещодавно, а обговорення її було заплановано на вечір 24 лютого… Особливо цінно мати можливість обговорити книгу з автором та у колі однодумців – це дозволяє ще глибше зануритись у тему та відрефлексувати. Вважаю, що цю книгу має прочитати кожен свідомий Українець, який готовий до глибоких роздумів: хто ми і куди прямуємо».
Ви можете знайти короткі тези та подивитися запис дискусії з Ярославом Грицаком, яка відбулась раніше у Бізнес-школі УКУ для спільноти випускників тут. Також можете переглянути вебінар Бізнес-школи УКУ спільно з Центром Лідерства УКУ «Феномен війни» із серії «Реальність без ілюзій».
Підготувала Олена Янковська