«Зло не може бути умиротворене. Воно має бути переможене і покаране, заради безпечного майбутнього України, Європи та всього світу», – йдеться у відкритому зверненні українських громадських діячів до світових лідерів та міжнародної спільноти, яке підписали понад 160 впливових осіб. Це звернення було створене за підтримки проєкту «Глобальна Україна» (серії геополітичних семінарів від Бізнес-школи УКУ за підтримки МФ «Відродження»).
5 січня 2025 року українські громадські діячі опублікували відкрите звернення до світових лідерів та міжнародної спільноти, присвячене питанням справедливого припинення війни та встановлення сталого миру. Документ підписали понад 160 осіб, серед яких правозахисники, депутати, дипломати, науковці, відомі митці, керівники найбільших бізнес-асоціацій та різних релігійних громад (християнських, мусульманських та іудейських), серед них і викладачі Бізнес-школи УКУ – Ярослав Грицак, Валерій Пекар, Євген Глібовицький, Мирослав Маринович, Валерія Козлова, Андрій Длігач, Євген Глібовицький, Оксана Гудзовата, а також СЕО Ярина Бойчук та декан-засновниця та проректорка з стратегічного розвитку УКУ Софія Опацька, Наталія Климовська – проректорка УКУ й Тарас Добко – ректор УКУ та інші.
У зверненні під назвою «Не умиротворяти зло» висвітлюється українське бачення далекосяжних підривних цілей Росії, змальовуються позитивні та негативні сценарії завершення війни, які залежать від позиції світових лідерів та міжнародної спільноти.
«Не умиротворяти зло» розгортає українське бачення цілей Росії у цій війні та окреслює сценарії її завершення. Автори наголошують: результат залежить від позиції світових лідерів і міжнародної спільноти. Цей заклик — нагадування про важливість рішучих дій для перемоги справедливості та миру.
Один з засновників проєкту Глобальна Україна, Ярослав Грицак, доктор історичних наук, професор Українського католицького університету, розповідає:
«Ідея звернення постала у робочій групі, яка склалася під час реалізації проекту «Глобальна Україна». Серія зустрічей з провідними експертами з Китаю, Туреччини. Великобританії, Росії, США привела до розуміння, що важливо заявити урядам Заходу позицію громадянського суспільства в Україні щодо можливих сценаріїв закінчення теперішньої війни, зокрема попередити про небезпеку шукати її розв’язки коштом умиротворення Путіна.
Головні ідеї та структура документу були розроблені на зустрічі групи в околицях Києва, у Пущій Водиці, 14-15 грудня, у межах проєкту «Глобальна Україна», а сама робота стала результатом інтенсивного обміну думок у наступні два тижні. Паралельно зараз триває робота над новим зверненням уже до самих українців, а також підготовкою нових зустрічей зі західними та українськими експертами. Кінцевою метою роботи цієї групи є укласти нову стратегію розвитку, якої дуже бракує в Україні, і яка має відповісти на нові виклики та нагоди глобального світу».
Також, своїми рефлексіями поділилась одна з творців проекту Валерія Козлова, викладачка Бізнес-школи УКУ:
«Третій рік поспіль відбувається повномасштабне російське вторгнення на територію суверенної України. Українські воїни мужньо і стійко захищають кордони і землю нашої країни. Разом з тим, відбувається консолідація суспільства України та українізація всього світу. За словами історика Ярослава Грицака, перед громадянами стоїть виклик, як консолідуватися не тільки між собою, а й зі силами всього світу, і розвернути розповсюджену стратегію відношення до сил зла у вигляді заспокоєння. Але консолідації між країнами не можливо досягнути, не консолідувавшись самим. Проєкт серії семінарів «Глобальна Україна» – це результат об’єднання різних напрямків думок громадських діячів, інтелектуалів, бізнесменів, політиків та релігійних діячів. Нами була пророблена неймовірна робота, вважаючи на те, як важко збирати разом людей такого калібру, до того ж при постійному хаосі від війни. Активний бізнес і студенти Бізнес-школи УКУ разом з викладачами Ярославом Грицаком та Валерієм Пекарем стали рушійною силою такого актуального проєкту як «Глобальна Україна». Створюємо вплив».
Ярина Бойчук, СЕО Бізнес-школи УКУ, коментує:
«Сила інституцій полягає у створенні передумов та середовища для продуктивних та результативних дискусій. Цей відкритий лист – це один з надважливих результатів роботи проєкту. Дуже важливо, що до проекту для написання цього листа приєдналися ще й творці Маніфесту сталого миру, що робить нашу позицію та зусилля послідовними, та ще більше підсилює потужну спільноту публічних лідерів, яка утворилася за 8 місяців серії семінарів проєкту «Глобальна Україна». Увага до цього Звернення серед підписантів, і вже за перших два дні в Україні та за кордоном, свідчить про важливість такого єднання та віднаходження слів, які промовляють від більшості українців».
Також один із співтворців проєкту Валерій Пекар на своїй сторінці у Facebook дав відповідь і на критику, яка пролунала вже після публікації звернення і висловив свою думку щодо неї. Більше прочитати про це можна тут.
Проєкт «Глобальна Україна» є серією геополітичних семінарів, які організовані з метою систематичного обговорення глобального контексту, в якому відбувається розвиток України, задля ухвалення якісніших рішень – з фокусом на війну, новий світовий порядок та сценарії, світові проблеми в Україні, міжнародні та українські трансформації. Проєкт від Бізнес-школи УКУ втілюється за підтримки фонду «Відродження».