Міхеїл Саакашвілі до українців: «Ви не маєте права на поразку»

9 Сер 2014

10 тез від екс-президента Грузії під час візиту у LvBS УКУ.

«Для мене велика честь бути в цьому університеті, який є таким важливим для усієї України. Я щасливий, що маю цю можливість бути саме тут сьогодні. У серпні 2008 року 20 тисяч російських військ вторглися у мою країну. Ціль цього вторгнення була зупинити успішні грузинські реформи, покарати керівництво, яке їх проводило: фізично винищити чи посадити в тюрму. Але Росії цього не вдалось: наш народ консолідувався і Західний світ став на нашу підтримку»,  − так розпочав свій виступ в Українському католицькому університеті Міхеїл Саакашвілі.  

Президент, який  зі своєю командою створив «грузинське диво». Йому вдалось досягнути зросту бюджету в 11 разів. Міхеїл Саакашвілі вірить в Україну і вважає перемогу у війні з Росією беззаперечною: «Гарантом великих змін є не президент, уряд чи Верховна Рада, а все українське суспільство як орган колективної мудрості та досвіду. Ви не маєте права на поразку», − звернувся він до присутніх. Сьогодні він регулярно читає  facebook, радіє з того що багато українців слідкує за ним, і задають йому цікаві запитання.

LvBS пропонує 10 найцікавіших тез із зустрічі з екс-президентом Грузії, яка відбулась 8 серпня в УКУ в рамках «Експертного клубу «Самопоміч».  Участь у зустрічі взяли близько 400 учасників: представники бізнесу, влади, громадського сектору, освітяни, дипломати.

1. Те, що відбувається в Україні тепер, буде визначати майбутнє України, пострадянського простору та усієї Європи. Якщо Україна витримає (а вона витримає), то Російська імперія упаде. У ці дні, у ці місяці розігрується одна з найцікавіших драм не лише ХХІ ст., а й усієї історичної епохи.
Путін, коли напав на Україну, розраховував на кілька речей:
– Україна маленька держава: він повірив у власний міф, що українців 5-6 млн., усі решта це штучна територія.  Він пропонував Австрії та Польщі ще зовсім недавно поділити Україну.
– Недієвість санкцій.
– Те, що його завжди будуть боятися: його боялись багато західних лідерів, цілі народи. Українці показали, що вони його не бояться.

2. Найкращою відповіддю України Путіну була відома пісня «ла-ла-ла»

3. Українське суспільство має великий потенціал: ви працелюбні, талановиті, самоорганізовані, терпеливі, гнучкі. Зараз ви робите велику справу – позбавляєте світ від російського імперіалізму, більшого подарунку людській цивілізації у ХХІ ст. годі зробити.  Українці переможуть, і усі скажуть, що варвари ХХІ ст. були зупинені великою українською нацією.  

4. З п’ятої хвилини грузин в Україні відчуває себе як вдома: звинувачувати цю націю у нетолеранстві чи фашизмі – це найбільше блюзнірство, яке може бути.

5. Україна має ідеальні розміри для реформ. У маленькій країні робити реформи важче. Наприклад у Грузії, ти когось звільнив, а виявилося, що твоя донька ходить у один дитсадок з його сином; усі всіх знають, усі з усіма пов’язані. Більшість рідних зі мною не розмовляє досі.

6. В Україні є чудова молодь, у всіх поколіннях є порядні професійні люди, які мають взяти управління у свої руки. Процес оновлення політичного класу починається тільки тепер, народ випередив його. В Україні є велике соціальне замовлення на зміни,  а гарантом великих змін є не президент, уряд чи Верховна Рада, а ціле суспільство як орган колективної мудрості та досвіду. Я впевнений, що вам це під силу. Ви не маєте права на невдачу.

7. Зараз війну реально веде українських народ, у цьому ваша сила. Це те, чого Путіну ніколи не зрозуміти. В Україні є чудова традиція правового суспільства, яке будувалося віками: ви вмієте жити у правовому полі, самоорганізовано в умовах демократії. Майдан – це частина українського політичної культури, яка у вас у крові.

8. Після Путіна у Росії не буде спокійної передачі влади, тоді Росії доведеться дуже швидко віддати анексовані території: Абхазію, Придністров’я, Крим.

9. Якби українська влада змогла провести швидкі реформи у Криму раніше, анексії не відбулось. Східні регіони залишились доволі радянськими і Путін заявив, що він – це СРСР, а люди розгубились, бо не відчути користі від української державності. Реформи – це питання національної безпеки. Результати реформ живуть набагато довше, аніж реформатори. Попри ті події, які зараз відбуваються у Грузії, назад країна уже не поверне. Головне, чого ми досягнули: грузини побачили успішну країну, бюджет, який виріс в 11 разів (при цьому податки ми скоротили на 60%). 

10. Освіта та інвестиції у освіту – це вирішальні речі для трансформації суспільства. В українських університетах мене найбільше вражає дух допитливості.

ФОТОРЕПОРТАЖ візиту Міхеїла Саакашвілі в УКУ та LvBS 

Повний відеозапис зустрічі