У складні часи, коли національна ідентичність та цінності стають основою для відновлення та розвитку, важливо звертатися до прикладів морального лідерства. Яку роль у формуванні нашого сучасного суспільства відіграють постаті, такі як Патріарх Йосиф Сліпий та митрополит Андрей Шептицький? Як їхнє духовне керівництво може надихати сучасних підприємців та лідерів на шляху до перемоги? Чи здатні їхні вчення стати основою для стійкості та успіху в бізнесі?
Ці важливі питання стали темою обговорення під час презентації книг «ЖИТИ ПЕРЕМОЖНО: Школа Патріарха Йосифа Сліпого» та перевидання «Де скарб Твій…» в Бізнес-школі УКУ.
Під час заходу учасники мали можливість почути думки істориків, підприємців та упорядників книг, які поділилися своїм досвідом та ідеями про те, як спадщина Патріарха Йосифа Сліпого та митрополита Андрея Шептицького може слугувати джерелом натхнення для сучасних лідерів. Серед спікерів були Софія Опацька,проректорка УКУ, декан-засновниця Бізнес-школи УКУ та одна з упорядниць видання, Олег Турій, проректор УКУ, історик і науковий редактор книг, Анатолій Бабинський, Ph.D, науковий співробітник Інституту історії Церкви УКУ та викладач УКУ, Андрій Рождественський, PhD, викладач Бізнес-школи УКУ, СЕО Центру Лідерства УКУ, бізнес-консультант, та Тарас Василишин, сo-founder & CEO в Digital Agency Panem, випускник програми Key Executive MBA 2024, викладач Бізнес-школи УКУ. Модераторкою заходу виступила Вероніка Саврук, керівниця відділу інформації та маркетингу УКУ, випускниця програми MSc in Innovations and Entrepreneurship 2014, одна з упорядниць виданнь.
Ця подія стала чудовою нагодою для учасників не лише ознайомитися з цінностями, які закладені в цих виданнях, а й обговорити важливість духовних засад у бізнесі та особистому житті.
Чому варто розповідати про Шептицького, Сліпого та Гузара на широкий загал?
«Перша книга, з алюзією на євангельське «Де скарб твій?», передає не лише слова Блаженнішого Любомира про митрополита Андрея Шептицького, але й бажання Блаженнішого, щоб ми з нашими напрацюваннями, знаннями, спадкоємністю і причетністю до цієї традиції ділилися нею з якомога ширшим колом людей, а особливо тими, які, здавалось би, не в першу чергу зацікавлені. Адже це діалог двох геніїв, двох людей колосального масштабу мислення та горизонтів.
Одне з наших завдань тут, в УКУ – це відчути себе причетними до цієї колосальної, багатої спадщини таких гігантів та титанів, яких породила наша земля, наш народ та наша церква», — вважає Олег Турій.
Як діяв Йосиф Сліпий після повернення зі заслання?
Розповів Анатолій Бабинський: «Коли Йосиф Сліпий прибув до Риму, його поява сприймалася як очікування спокійного завершення життєвого шляху. Папа Іван XXIII, просивши про його звільнення, уявляв, що Сліпий доживе останні роки серед семінаристів. Однак його повернення стало початком нової важливої місії.
Він приєднався до церкви на Заході, яка на той час вже мала розвинену інфраструктуру з єпископськими конференціями та фінансовою стабільністю. Через довге відлучення від церкви, 18 років перебування у таборах ГУЛАГУ, йому було складно повністю адаптуватися до сучасної богословської думки.
Коли Йосип Сліпий зійшов з поїзду біля Риму, гурт Бітлз дописував свій дебютний альбом. За цей час відбувся величезний злам у поп-культурі, і от приїжджає ця старенька людина, яка не бачила світу Божого 20 років, а тут весь світ змінився. Але він став не просто лідером української діаспори, він був зірцем для дуже багатьох людей, які також звернули на нього увагу. І жоден з єпископів, які на той момент жили на Заході, які розуміли добре західну культуру, не могли запропонувати те, що запропонував він, проживши 18 років в ГУЛАЗі», — поділився Анатолій.
Йосип Сліпий – засновник стартапів 20 століття?
«Обидві книги — про людей надії, саме тієї, яку ми в УКУ прагнемо підтримувати, навіть коли її важко зберігати. У складні часи ми повинні бути тими, хто вірить, і приклад цих видатних особистостей є натхненням для нас. Це також можна порівняти зі світом стартапів: засновники часто вірять у свою ідею, коли інші сумніваються. Відомий принцип «fake it until you make it» якраз і описує цей процес — віру в успіх всупереч обставинам, яка була в Сліпого.
Сліпий, якому не вірили, бо він був чоловіком у віці, який чверть життя провів у засланні, наполягав, що радянська система приречена. Він готувався до того дня, коли буде можливість повернутися до Галичини, надрукувавши молитовники, щоб роздати їх людям. Бо і Спіпий, і Шептицький були людьми віри, свого покликання, завдяки якому вони зреалізували всі ці речі.
Для нас це приклад того, як глибока віра і певна відважна “нахабність” можуть привести до великих змін. У спільноті, як наша, ми підтримуємо один одного і разом йдемо до мети, тоді як ці люди діяли на самоті. Однак, вони не втратили віри, залишаючись вірними своєму покликанню, і це робить їх приклад особливо цінним для нас», — зауважує Софія Опацька.
Чому спадщина Шептицького та Сліпого важлива для сучасного бізнесу?
Своїми роздумами поділився Тарас Василишин: «Радянська система зробила багато, щоб ми не знали своїх моральних авторитетів, своїх лідерів. Тому сьогодні надзвичайно важливо досліджувати та відкривати їхню спадщину. Наприклад, ми починаємо глибше розуміти роль митрополита Шептицького, який мав величезний вплив не тільки як церковний діяч, але і як ініціатор соціальних і економічних проєктів. Його ініціативи, такі як «Маслосоюз» та кредитні установи, об’єднували громаду та сприяли підприємницькому розвитку, надихаючи людей ставати власниками.
Ці принципи, закладені десятиліття тому, залишаються актуальними й сьогодні. Сучасний український бізнес став голосом України у світі, формуючи партнерські відносини з іноземними клієнтами. Проте, важливо також підтримувати партнерство всередині команди, так, як це робили видатні українські лідери минулого.
Спираючись на досвід Шептицького і Сліпого, ми бачимо, що принцип позитивної суми, де об’єднання зусиль і талантів підсилює результат, є ключовим для успіху. Лише через згуртованість, підтримку і розвиток партнерських відносин можна досягти стійкого прогресу, як у бізнесі, так і в суспільстві», — зазначив Тарас.
Що спільного в стилях лідерства Шептицького та Сліпого?
Андрій Рождественський, СЕО Центру Лідерства УКУ, поділився своїми роздумами: «Попри значні відмінності в їхніх стилях лідерства, митрополит Андрей Шептицький та Йосиф Сліпий об’єднувалися у спільному баченні й візіонерських ідеях. Спочатку здавалося, що їхній стиль є продовженням один одного, але, як зауважив владика Борис, їхні підходи до лідерства були дуже різними. Відмінності формувалися під впливом долі та життєвих обставин: Шептицький, із фокусом на спільноті й кооперації, значною мірою передбачав соціальні принципи, які стали важливими для України десятиліття потому, тоді як Сліпий був вимушений працювати в умовах суворої ізоляції, що посилювало його індивідуальний підхід.
Шептицький бачив на багато років уперед, розвиваючи прогресивні ідеї кооперації, принципу нульової суми та економічної самоорганізації українців, які на початку минулого століття були дуже прогресивними. Сліпий також мав вражаючу візію, яка часто сприймалася оточуючими як надто амбітна чи навіть божевільна. Його сила духу дозволяла йому реалізовувати своє бачення, попри сумніви з боку інших.
Їх єднала віра, візіонерське мислення та смиренність, але у підході до колаборації між ними відчувалася різниця. На відміну від Шептицького, який сприяв розбудові спільнот, Сліпий схилявся до централізованого підходу через свій досвід у таборах, де в ізоляції доводилося покладатися лише на власні сили», — розповів Андрій.
Як розповідати світові про українських героїв минулого століття?
За словами Софії Опацької, сьогодні українці як країна, як нація та як особистості переживають непростий процес переосмислення своєї історії. «Ми ще не встигли донести цей досвід світу. Одним із викликів для нас, як університету, є допомогти іншим зрозуміти Росію в її імперських проявах — адже світ часто сприймає її по-іншому, не відчуваючи глибини українських історичних ран.
Водночас, щоб пояснити велич та внесок таких лідерів, як Андрей Шептицький чи Йосиф Сліпий, важливо дати світові контекст того, що відбулося з Україною у ХХ столітті. Як передати ці важкі сторінки так, щоб молода постмодерна людина, яка живе в умовах комфорту й стабільності, не відчула це лише як надмірну драму, а зрозуміла масштаби й значення нашої боротьби?», — рефлексує Софія Опацька.
Шептицький та Сліпий у комунікації з міжнародними партнерами
«Сьогодні важливо розглядати постаті Андрея Шептицького та Йосифа Сліпого в ширшому контексті боротьби між тиранією та демократією, свободою та неволею. На Заході іноді забувають про ці протистояння, але нові виклики — зростання популізму, неофашистських тенденцій у Європі, хаос у Сполучених Штатах, а також цинічна пропаганда ненависті з боку Росії, формування осі зла з іншими диспутіями і тоталітарними режимами.
У колах, де ми комунікуємо з партнерами, вже відчутний тривожний сигнал: вони починають розуміти глибину небезпек, що загрожують демократичному світові, та важливість повернення до засадничих принципів свободи», — поділився своїм досвідом Олег Турій.
Книги «ЖИТИ ПЕРЕМОЖНО: Школа Патріарха Йосифа Сліпого» та «Де скарб Твій…» — це не лише інвестиція у власне знання, а й можливість зануритися в безцінні уроки лідерства та духовності, які можуть стати надійним путівником у сучасному світі. Ці видання нададуть вам натхнення, підтримку та нові перспективи, необхідні для досягнення успіху в бізнесі та житті. Не втрачайте можливість вивчити спадщину великих українських лідерів і знайти відповіді на важливі запитання. Купуйте ці книги вже сьогодні у крамниці Бізнес-школи УКУ: https://lvbs.top/Dq4b