10 кроків до персонального фінансового успіху

11 Тра 2018

Чому варто мріяти про ваш слід в історії та як розумно та ефективно планувати, витрачати й інвестувати персональні фінанси? Про це говорив на зустрічі з учасниками Спільноти LvBS у Львівській бізнес-школі УКУ професор та викладач Школи Михайло Колісник. А ми ділимося його 10 правилами персонального фінансового успіху.

kolisnyk

 1. Витрати не повинні перевищувати доходи і в бідності, і в багатстві. Не забувайте, ваші доходи залежать від ваших витрат!
 2. Намагайтеся, аби ваші витрати були меншими від поточних доходів. Це дозволить вам сформувати резерв для непередбачуваних витрат.
 3. Розділяйте витрати на поточне споживання та інвестиції в майбутній добробут.
 4. Обираючи витрати, якщо це можливо, надавайте перевагу інвестиціям у майбутній добробут.
  K
 5. Концентруйтеся на рішеннях, які дозволять збільшити доходи, а не на тих, що дозволяють зменшити витрати.
 6. Уникайте концентрації на рішеннях, які зменшують ваші витрати.
 7. Припиніть обговорювати особисті труднощі життя, сімейні проблеми та різноманітні негаразди поза сімейним колом. Навіть якщо ваше оточення (суспільство) і не помітить зменшення вашого інвестування у майбутній добробут, то зменшення ваших витрат на поточне споживання вони обов’язково помітять. Помітили? Чекайте наступного зменшення доходів!
 8. Припиніть поширювати обговорення поточних невдач уряду, повільного ходу реформ чи сучасного складного становища в країні. За відсутності одночасних активних дій з виправлення ситуації, активної громадянської позиції та/або волонтерства такі дії також вважаються «знаками біди».
 9. Активно цікавтеся макроекономічним кліматом та новими продуктами і технологіями у сфері фінансів, банківських та страхових продуктів. Значна їх частина створена для того, щоб збільшити рівень вашої зручності. І навіть якщо фінансові установи хочуть за це певну оплату, то економлять набагато цінніший ваш ресурс – час. Розрізняєте продукти, що є корисні для вашого добробуту, і ті, які просто стимулюють поточне споживання.
 10. І врешті решт, коли розбагатієте, пам’ятайте, що з часом зростаючі прибутки перестають приносити задоволення. Спробуйте встановити собі в житті велику мету, за досягнення якої вдячне суспільство навіки впише ваше ім’я золотими буквами в анали історії. Заснуйте новий університет чи побудуйте нову сучасну школу і дайте їй своє ім’я, новий сучасний госпіталь також може увіковічнити вас в історії. Почуття вдячності не менш приємне і нагадує задоволення від першого заробленого мільйону!

kolisnyk

Дізнайтеся більше про проект Спільнота LvBS та умови участі у ньому

Довідка. Михайло Колісник викладає фінансові курси у Львівській бізнес-школі Українського Католицького Університету, бізнес-школі Інституту приватизації й менеджменту (Мінськ), викладав курс стратегічного планування в Единбурзькій бізнес-школі, Київській школі економіки, інших ведучих бізнес-школах України та закордоном. Кандидат економічних наук, доцент, сертифікований торговець цінними паперами. Закінчив інженерно-економічний факультет Львівської політехніки. Стажувався у Вейнському державному університеті (Детройт, США), Копенгагенській бізнес-школі, а також у провідних бізнес-школах Словенії (IMTA, IEDC), Голландії (Maastricht University). Зараз Михайло працює як фінансовий консультант у міжнародних проектах і викладає курси фінансового менеджменту, інвестиційного менеджменту, управлінського й фінансового обліків.

k