Нові дослідження сімейного бізнесу від LvBS: важливий крок для розвитку галузі

3 Гру 2019

«Бізнес змінює світ, а сімейний бізнес робить його кращим», сказав свого часу Генрі Форд. Сімейні компанії створюють від 50 до 80% робочих місць, демонструють стійкість і високу прибутковість у  довгостроковій перспективі та базуються на сильній корпоративній культурі і цінностях. Сімейний бізнес є основою економіки більшості держав світу, однак потребує аналізу, підтримки та навчання. Центр сімейного бізнесу Львівської бізнес-школи УКУ спільно з Соціологічною агенцією Fama реалізували дослідження особливостей функціонування сімейного бізнесу в Україні. Дослідження  здійснено за сприяння уряду Німеччини в межах проекту «Покращення рамкових умов для торгівлі в Україні», який виконує німецька федеральна компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. 

У дослідженні «Cімейний бізнес в Україні: особливості започаткування, ведення та передачі наступним поколінням», що здійснювалося впродовж червня – серпня 2019 року здійснювали, взяли участь власники компаній сімейного бізнесу (малий та середній бізнес), що працюють в Україні (Львів, Івано-Франківськ, Київ), зокрема представники:

  • бізнесу, де засновниками і управлінцями є декілька поколінь сім’ї, а сам бізнес передається у спадок;
  • бізнесу, який створений кількома членами сім’ї;
  • бізнесу, для створення якого було позичено капітал у когось із членів сім’ї.

Ключові завдання дослідження:

– Профілювання сімейного бізнесу за наступними критеріями: форма «сімейності», форма власності, форма управління, правонаступництво у сімейній компанії, сфера діяльності, географія діяльності (локальна, регіональна, національна, міжнародна).

– Діагностика проблем компанії (проблеми-причини, проблеми-наслідки, діагностика проблем, пов’язаних із залученням родичів до ведення бізнесу).

– Дослідження викликів, перед якими постають власники сімейних компаній в Україні.

– Аналіз переваг та недоліків ведення сімейного бізнесу.

Дослідження було комплексним та реалізовувалося у два етапи:

  1. Опитування власників сімейного бізнесу відбувалося за структурованою анкетою двома методами: через онлайн- опитування та «face to face».  Залучення респондентів до опитування відбувалося за критерієм відбору типових представників сімейного бізнесу та проживають у Львові, Івано-Франківську, Києві або інших населених пунктах відповідних областей.
  2. Проведення глибинних інтерв’ю з власниками сімейного бізнесу.

Висновки: сімейний бізнес і відповідальність

У межах глибинних інтерв’ю вдалося з’ясувати цікаві деталі щодо цінностей сімейних компаній, ключових переваг ведення сімейного бізнесу у порівнянні з іншими. Більшість респондентів називають довіру – як ключову перевагу у сімейному бізнесі («… наприклад, у фінансових питаннях. Умовно, ти свідомо розумієш, що родич не зрадить», «Довіра, спільні цілі, бачення, цінності – разом можна досягти неймовірних результатів, бо у всіх є розуміння спільної справи», «Якщо в сім’ї звикли довіряти одне одному і ділитись інформацією – так само буде в компанії»). Серед важливого для сімейної справи називають також пріоритет цінностей і стратегічних цілей над матеріальними, фінансовими чинниками (можливістю заробити тут і тепер). Очевидним є те, що фактор відповідальності наскрізь присутній у сімейних компаніях: відповідальність за спільні цілі, за цінності компанії, збережені впродовж поколінь; відповідальність перед спадкоємцями, а також й перед суспільством всередині якого компанія працює й розвивається. Більшість сімейних компаній у той чи інший спосіб долучаються, або й самі ініціюють соціальні проекти, інвестують у діяльність громадських організацій та регулярно здійснюють благодійні внески до різних ініціатив.

Завантажити дослідження (pdf)

*Довідка: Центр сімейного бізнесу LvBS створений для того, аби актуалізувати питання ефективного управління сімейним бізнесом і побудови наступництва у сімейних компаніях в Україні. Центр сімейного бізнесу LvBS є одним з наукових центрів Львівської бізнес-школи УКУ, що стежить за світовими тенденціями та пропонує актуальні рішення для українського бізнесу з його реаліями. Робота над дослідженнями та іншими активностями Центру сімейного бізнеcу LvBS триває, а наразі рекомендуємо вам прочитати корисні статті та публікації