В Україні створили Фонд для допомоги стартапам у воєнний час – 7 wings

17 Тра 2022

Бізнес-школа УКУ стала співзасновником фонду 7 wings, метою якого є допомоги стартапам, що постраждали за час війни. 

Ідея створення фонду виникла ще до повномасштабного вторгнення росії в Україну. Повноцінно фонд був запущений через 6 тижнів після початку повномасштабної війни. Ініціаторами проекту є Іван Петренко, СEO Центру Підприємництва Українського католицького університету та Денис Довгополий, CEO компанії UnicornNEST.  Засновниками фонду стали Бізнес-школа УКУ та Центр Підприємництва УКУ

Проект створений для того, аби збудувати мережу партнерів, які готові підтримати Україну. Фонд 7 wings має на меті надати гранти українським стартапам у розмірі 50 000 доларів США.

«Ми завжди намагались розвивати екосистему іновацій, підприємництва та стартапів навколо Бізнес-школи УКУ та Українського католицького університету.  Центр Підприємництва УКУ успішно проводить свою діяльність та навчальні програми вже кілька років. Нам здавалось, що необхідно робити наступний крок: ми дивились у бік інвестування в українські компанії. Зараз, в час війни, ми зрозуміли, що необхідно створити фонд, який буде займатись фінансуванням стартапів у наступні місяці їх діяльності. Тому рішення щодо створення фонду 7 wings саме у такому форматі було прийняте швидко. Бізнес-школа УКУ може робити це завдяки підтримці наших жертводавців і донорів, які готові слухати про потреби і про те, як можна цю екосистему інновацій та підприємництва будувати і вдосконалювати саме зараз», – розповідає Софія Опацька, декан-засновниця Бізнес-школи УКУ, проректорка зі стратегічного розвитку УКУ.

Фонд допомагатиме тим стартапам, команда яких на 70% залишається в Україні, і залучатиме лише іноземних інвесторів, тому що місцеві підприємці зараз спрямовують усі свої можливості на допомогу Збройним силам України. 

Назва фонду, 7 wings, символізує сім речей, із якими проект має на меті допомагати стартапам через видачу грантів.  «Концепція у тому, щоб разом із нами «злетіли» ті, хто Захищає, Відбудовує, Винаходить, Стимулює, Модернізує, Зв’язує та Розповідає історії» – розповідає Маргарита, операційна менеджерка фонду, СОО Центру Підприємництва УКУ.

«Спілкуючись з багатьма людьми, ми зрозуміли, що є достатня кількість компаній, організацій, фондів, людей-інвесторів, іноземців, які напряму допомагають Україні, або, згідно з їхніми внутрішніми політиками, не можуть підтримувати Збройні сили України. Але разом з тим, вони зацікавлені в тому, щоб підтримати українські технологічні компанії. І ми вирішили цю можливість використати. Тож почали одразу створювати цей фонд для того, щоб залучати максимальну кількість коштів і видавати гранти по 50 тисяч доларів на підтримку українських стартапів», – ділиться Іван Петренко, партнер фонду, СEO Центру Підприємництва УКУ.

Фонд підтримує стартапи за певними критеріями:

 • Щонайменше 70% стартап-команди залишається в Україні незалежно від реєстрації;
 • Стартап-продукт є на ринку і приносить початковий дохід;
 • Швидкість вигоряння знаходиться в межах від 10 000 до 25 000 доларів США;

Також у фонду є точки диференціації:

 • Рекомендації від авторитетних постачальників на ринку;
 • Інвестори правління готові приєднатися до раунду або інвестори, які бажають увійти в компанію разом із грантом.

Процедура подання заявки складається з семи основних етапів:

 • Заповнення аплікаційної форми;
 • Cкринінг;
 • Глибока, але швидка процедура належної обачності (детальна незалежна перевірка об’єкту інвестування, для формування об’єктивного уявлення про об’єкт інвестування);
 • Дзвінок із інвесторами та співінвесторами (якщо такі є);
 • Створення договору;
 • Зарахування грошей на рахунок;
 • Звіт стартапу про використання коштів від інвесторів.

Щоб підтримати якомога більше стартапів, кожен проект може отримати фінансову підтримку лише один раз. Окрім грошей, фонд підтримуватиме наставництвом, знаннями та контактами з першого дня співпраці.

«Стартапери є не ті, хто просто працює, і їх все задовільняє, а ті, хто є підприємливими і активними. Вони хочуть щось змінювати, запускати інноваційні компанії, і відповідно дуже багато із цих людей стали дотичними до волонтерського руху. Зараз вони всі повертаються в Україну, але зрозуміло, українські ринки зменшилися через купівельну спроможність. Потік венчурних інвестицій, як мінімум, дещо призупинився і всі дивляться на ситуацію: намагаються зрозуміти, що далі робити.  

Якщо говорити про стартапи на дуже ранній стадії, то цим свого часу займався Український фонд стартапів, це була єдина державна програма, грантовий фонд, що видавав гранти до 50 тисяч доларів. Вони теж поки призупинили свою грантову діяльність, оскільки всі гроші йдуть на армію, і відповідно такої можливості допомогти стартапам немає», – зазначає Іван Петренко.

Він також розповідає, що за останні два-три роки стартап-екосистема потужно зростала. Почали з’являтися «єдинороги» – компанії з капіталізацією понад один мільярд доларів. І це сприяло тому, що Україну стали помічати.  До цього всі розуміли, що Україна – це країна технічних талантів, інженерів, аутсорсу, і раптом усе почало змінюватися у сторону продуктових компаній, сервісів, таких компаній як GitLab, Grammarly, People.ai. Почали заходити інвестиції, різні компанії почали хедхантити в Україні, різні акселератори почали відкривати свої частини. Також почали з’являтися кошти на місцевому венчурному ринку, як українські венчурні фонди так і іноземні. 2022 рік мав бути роком росту венчурної галузі і росту стартапів. Усі очікували, що буде з’являтися дедалі більше стартапів, буде з’являтися дедалі більше інвестицій.

Зараз фонд оголосив перші 6 команд, які отримають гранти у розмірі 50 тис. доларів. Відбір пройшли стартапи із Одеси, Києва, Львова. А саме Book Box, Kycaid Limited, DrugCards, CASES, ByOwls, AcademyOcean.

Стартапи використовуватимуть грантові кошти для підтримки українських команд, одночасно масштабуючи та прискорюючи свій потенціал на інших ринках. Мета 7 wings — підтримати щонайменше 30 компаній.

У відборі брало участь понад 100 заявок.

Найбільше серед стартапів – класичних технологічних бізнесів та маркетплейсів. Натомість, мало так званих deep tech, тобто наукових стартапів. 

Щодо післявоєнних стартап-трендів, міркують Маргарита та Іван, то вони дуже залежать від того, що буде робити уряд України після війни. Агротех, що розвивався дуже потужно в Україні ще до війни, буде, швидше за все, продовжувати ріст. Та є галузі, яким буде дуже потрібен розвиток. Це, наприклад, військові та оборонні технології. Вони розвинені в Ізраїлі чи Сполучених Штатах, але для того, щоби це могло розвиватися у нас, потрібна залученість держави. Адже більшість оборонних і військових замовлень – це все таки державні замовлення. Для того, аби в Україні були такі ж військові акселератори як в Ізраїлі, має бути державне замовлення. Тоді і стартапи підтягнуться. 

Зараз фонд продовжує активно шукати партнерів, компанії, бізнеси та експертів, які готові підтримати українські стартапи. Якщо ви шукаєте способи допомогти українській технологічній екосистемі подолати кризу шляхом фінансування, наставництва, надання ваших послуг чи підтримки експертів, запрошуємо долучитися до нашої ініціативи та відбудови української економіки.

Поки перші результати відбору оголошено, та крила не складені – усього фонд планує допомогти 30 стартапам, а отже – велика робота маленької команди крилатого фонду не припиняється.

Інтерв’ювер Ліна Абрамова