Роль ради директорів у сімейному бізнесі

11 Жов 2019

Всупереч стереотипам, ради директорів у сімейному бізнесі не є пріоритетом виключно великих компаній, а також діють у стартапах, малих та середніх бізнесах. Загалом, розрізняють дві моделі функціонування ради директорів: німецьку та швейцарську. У чому їхня відмінність та переваги для сімейних компаній, читайте у матеріалі за мотивами семінару по створенню рад директорів, що відбувся у жовтні 2019 та організований Центром сімейного бізнесу LvBS. Львівська бізнес-школа УКУ (LvBS) продовжує підтримувати зростання сімейного бізнесу в Україні та сприятиме створенню та розвитку рад директорів в українських компаніях.

Такий інструмент, як рада директорів – дієвий та ефективний спосіб розвивати сімейні компанії. Саме тому Центр сімейного бізнесу LvBS розпочав навчання для потенційних учасників рад директорів у межах семінару, основною темою якого були ключові переваги створення таких рад для розвитку бізнесу, індивідуальної ролі кожного з членів ради директорів, а також взаємодії з власниками та менеджментом компаній.

Своїм досвідом з учасниками семінару ділився Heinrich Christen (Швейцарія) – експерт з розвитку сімейного бізнесу, в минулому партнер EY, член дорадчих та наглядових рад AMAG Group AG, KIBAG Group та B. Curti Holding, Trustees Textilmuseum St. Gallen, Curti Foundation, член Ради директорів Swiss Institute of International Studies (SIAF), Swiss-American Chamber of Commerce (Chapter Doing Business in the U.S.), European Trilateral Commission. Heinrich Christen також є одним з засновників консалтингової компанії BLR & Partners. 

Повернімося до двох моделей рад директорів: німецької та швейцарської. Однією з відмінностей є саме роль та вплив ради на бізнес. За німецькою моделлю створюють т.зв. дорадчі ради, що  не приймають рішень, мають дуже обмежений вплив на компанію й право переважно дорадчого голосу. За швейцарською моделлю, ради приймають ключові для компанії рішення, їх діяльність та взаємини з менеджментом окреслені правилами та процедурами, а також законодавством країни, обумовленою є й фінансова складова їх роботи.  Тому більш ефективною для росту та розвитку бізнесу є швейцарська модель, переконаний Heinrich Christen

Для чого створювати ради директорів та як це вплине на компанію? Перш за все, 5-7 досвідчених управлінців завжди розуміють й бачать більше, ніж один, отож стратегічні цілі та важливі рішення приймаються, з огляду на різний досвід та глибшу експертизу. Це особливо важливо за потреби кризового менеджменту, аби кроки компанії були виваженими та раціональними. Крім того, ефективно налагоджена взаємодія з радою директорів забезпечує систему стримувань та противаг у менеджменті компанії, адже передбачає взаємну підзвітність та контроль. 

Для того, щоб рада директорів стала максимально цінним інструментом для компанії, варто дотримуватись важливих принципів:

  • різноманість важлива: різні профілі, досвід, вік, географія та гендер членів ради директорів забезпечить збалансований погляд на розвиток бізнесу;
  • незалежність: члени ради директорів не повинні мати фінансових чи жодних інших інтересів у компанії;
  • професійність: юрист, фінансист, HR, управлінець – кожен, хто входить в раду директорів, має бути найкращим фахівцем своєї справи;
  • культура дискусій та дебатів: це важливо для конструктивної комунікації як всередині самої ради директорів, так і для побудови стосунків з менеджментом компанії;
  • кількість членів ради: для великих компаній оптимальний розмір ради 5-7 осіб, однак для стартапів і малих компаній це може бути й 3-4 фахівці.
  • структурованість ради, а, зокрема, наявність правил та процедур, керівника, секретаря – все це забезпечує її конструктивну роботу.

Одним з найважливіших принципів є те, що, як кожен із членів, так і рада директорів загалом, повинні творити виклики, мотивувати менеджмент компанії змінюватись, рухатись та рости. «Ми потребуємо раду директорів, адже не є настільки розумні наскільки думаємо про себе», – наголосив Heinrich Christen.

Згідно з дослідженням сімейного бізнесу, ради директорів не є поширеними серед українських компаній, однак ми переконані, що ефективне незалежне управління позитивно впливає на розвиток компаній. Саме тому Центр сімейного бізнесу LvBS й  розпочав навчання для потенційних учасників рад директорів, щоб надалі допомагати родинним компанім створювати дієві інструменти та втілювати кращі практики