4 бізнес-світи майбутнього. Який ваш? (відео)

14 Бер 2018

Попри те, що в цифрову епоху штучний інтелект все більше інтегрується у наше життя, ключовими компетенціями, які відрізняють людей від роботів, є креативність і вміння відповідально приймати рішення. І завдяки цьому Людина є все ще важлива у бізнесі майбутнього.Куди ж рухаються корпорації у перспективі кількох десятків років? Що відбуватиметься з працівниками, керівниками, командами?

2222

Про це на відкритій лекції розповіла викладачка Центру лідерства УКУ та Львівської бізнес-школи УКУ (LvBS) Олександра Альхімович. Знана експертка з лідерства і стратегії, вона займала ключові позиції у компаніях Luxoft Ukraine, Exigen Services, Rainford Milk factory у питаннях розвитку бізнесу, операційного управління, побудови систем ефективної взаємодії підрозділів.

 Отже, аналітики намагаються спрогнозувати, в який бік рухатиметься бізнес: колективізм, чи індивідуалізм? В об’єднання (інтеграцію) чи розподіл (сегментацію)? На основі цієї полярності науковці ідентифікували чотири умовні «світи», чотири основних вектори стратегічного розвитку компаній: червоний (технологічний), синій (світ корпорацій), зелений (де пріоритетом є збереження природних ресурсів) та жовтий (у якому ключовим фактором успіху залишиться людина).

333

Червоний світ – технологічний. Яскравим прикладом є, звісно, IT компанії, а також великі платформи, такі як Amazon, які працюють на стику поєднання технологій і основної мети бізнесу – отримання прибутку. Вони створюють інноваційні рішення, завдяки яким отримують колосальні доходи. А щодо людського ресурсу, то в таких компаніях можуть працювати як 1000 людей, так і 10. І на першому плані стоїть не роль спеціаліста, а його компетенція. У таких командах є певні ідейні лідери, однак класична роль керівника у технологічних компаніях стирається. А це означає, що таким компаніям стратегічно варто більше фокусуватися на розвитку команд, а не самих лідерів.

Синій – світ корпорацій. Основними напрямками розвитку є монополізація і укрупнення об’єднань. Притаманними є угоди зі злиття компаній, що дозволяє виходити на нові ринки і збільшувати об’єми продажу. Слабкими точками компаній є певна бюрократія в процесах і неможливість бути гнучкими, та, з іншого боку, їхньою перевагою є стабільність і здатність масштабуватися. Бюджети таких компаній можуть в десятки разів перевищувати бюджети певних країн. Важливими залишаться такі поняття як бізнес-середовище та корпоративна культура. А у контексті ролі працівників, у фокусі буде висока продуктивність, яку можна буде легко вимірювати. У Японії вже зараз популярні браслети, які вимірюють швидкість переміщення працівника по офісу: якщо ця швидкість повільніша зарегламентованої, вмонтований датчик буде сигналізувати про потребу пришвидшити темп виконання праці.

Зелений – світ, який піклується про природні ресурси. Сьогодні уже існують компанії, які, захищаючи природні ресурси, можуть робити із цього бізнес-модель і успішно її монетизувати. Найвідоміший приклад – Тесла, в найближчому майбутньому таких компаній буде все більше. Стосовно ролі працівника: в таких компаніях співробітників відбиратимуть по цінностях, філософія компанії має бути їм близька і релевантна. У бізнесах зеленого світу буде впроваджена звітність компаній щодо використання природних ресурсів на кожного працівника, все буде чітко прораховано і контрольовано відповідними санкціями. Також будуть впроваджені соціальні звіти, де оцінюватиметься соціальна значимість компанії щодо довкілля.

Жовтий – світ, де ключовим фактором успіху все одно залишиться Людина. Де все, що зроблене нею, буде цінуватися найбільше. Цей бізнес – про сімейні цінності, про соціальне підприємництво і про те, що роботи і технології – вони для людини, а не навпаки.

Ми з вами можемо порозмірковувати, в якому із цих світів знаходимося зараз, або обрали вектор руху на майбутнє, компанії, в яких ми працюємо сьогодні. Проте, варто розуміти: в чистому вигляді, насправді, не буде існувати жодного з цих бізнес-світів. Компанії будуть переходити з одного світу в інший, містити в собі компоненти кожного із світів.

І кожен керівник, професіонал та лідер, у контексті стратегії розвитку компанії, має розуміти, що жоден сценарій не може бути спрогнозований на 100%.  Майбутнє взагалі не є якоюсь фінальною точкою, це – певний набір сценаріїв, ймовірність реалізації яких може бути високою. Ми формулюємо стратегію і план дій, а наскільки ми наблизимось до їх виконання – покаже час. 

Довідка. Центр лідерства УКУ був створений за підтримки Ivey’s Ihnatowycz Institute for Leadership і ставить за мету здійснити прорив у розробці методології та інструментів викладання курсів лідерства: використовуючи кейси, саморефлексію, командну роботу, всебічне оцінювання та пост-програмний коучинг. Це дозволить учасникам програм пройти повний шлях від глибшого самоусвідомлення своїх сильних та слабких сторін до розуміння того які саме навики їм потрібні для підвищення продуктивності, управління змінами та розвитку культури лідерства в своїй організації.