Книжковий клуб LvBS Alumni. Мортен Ельбек «Одне життя. Як ми розучилися жити змістовно»

Не існує балансу між роботою і особистим життям – у нас одне життя – і, чи ми відчуваємо в ньому змістовність? Про це випускники магістерських програм Львівської бізнес-школи УКУ спілкувались під час третьої зустрічі Книжкового Клубу Alumni, присвяченій книзі Мортена Ельбека «Одне життя. Як ми розучилися жити змістовно».

 Автор книги Мортен Ельбек – данський софіст, бізнесмен, письменник, засновник та керуючий компанії Voluntās. Мортен Ельбек є співзасновником першого Інституту прикладної філософії у Скандинавському регіоні. На додачу до своїх академічних та професійних здобутків, Мортен Ельбек був єдиним скандинавом, який 5 разів входив до списку «100 найвпливовіших маркетингових директорів у світі» за версією журналу The Internationalist (2011–2015 рр.). Крім того, Ельбек був обраний до списку «1000 найкреативніших людей у бізнесі» за версією Fast Company у 2014 році, до якого також включені імена Білла Гейтса, Марка Цукерберга, Джеффа Безоса та Маріссаа Майєра.

Ця книга про те, що ми всі відповідальні за життя людей, які працюють у нашій компанії, за те, щоб життя працівників було змістовне. Адже керівники-лідери відповідальні за 1/3 життя людей, яке вони проводять на роботі. Дуже неправильно шукати баланс між життям людей і роботою.  

Традиційно кожен учасник зустрічі ділився цитатою, яка найбільше відгукнулась, і прикладами з власного життя. 

 «Коли вас питають: «Хто ти?»,  що ви відповідаєте? Якщо ви подібні до більшості людей, то спершу спадає на думку сказати про свою професію, роботу, компанію чи організацію. Але чи «пекар», «ІТ-спеціаліст», «вчитель» – це справді вся ваша суть? Життя людини складається з різних частин, які взаємно себе доповнюють, але всі вони становлять одне єдине життя. І наше завдання наповнити сенсом кожну його частину і кожну його мить, не намагаючись розділити на особисте життя, роботу, відпочинок… Хоч звісно ідеальних людей не буває», – зазначив о. Ростислав Пендюк, – А якщо йдеться про роботу, та ще й коли ти є керівником, то відповідаєш не лише про наповненість сенсом власного життя, але і людей, які працюють під твоїм керівництвом». 

Під час зустрічі обговорювали також різні виклики, з якими зараз зіштовхуються керівники. Наприклад, інфантильність людей на робочому місці і як зробити життя людей змістовнішим, якщо вони цього не прагнуть? 

Ділимося важливими інсайтами зі зустрічі:

–  Вихідне інтерв’ю – це інструмент в бізнесі щодо змістовності, і це те, що можна виміряти в компанії. Власник чи керівник завжди присутній на такому інтерв’ю, щоб розпізнати сигнал, чи не починаються незворотні зміни, які власник може не помітити. 

–  Вища заробітна плата є своєрідною компенсацією за беззмістовну роботу. Запит в людини насправді був інший, ніж вона уявляла свою роль в компанії. Це було важливим під час вихідного інтерв’ю.

–  Карантин оголив питання змістовності. Усі сидять вдома, працюють, а на задньому фоні бігають діти, домашні тварини – це нові реалії теперішнього часу. Люди намагаються балансувати між різними задачами. За 2-3 місяці роботи з дому постає питання –  де в цьому взагалі я? Це змусило замислитися багатьох – бо тут, вдома, я тепер перебуваю одночасно всюди – домашні клопоти, нарада, рідні. Не всі були готові зустрітися з тим, що їхня робота може виявитися незмістовною. 

–  У людини завжди буде питання – а в чому сенс мого життя. Сучасні люди від самого дитинства не мають вільного часу, часу для нудьгування. Весь час заповнений гуртками, школою, спортом, іграми та іншим. А нудьгування є, власне, тим моментом, коли шукаються сенси – лише коли ти наодинці з собою, в тиші. Спробуйте побути з собою в тиші щодня хоча б 15 хвилин, і ви побачите, що це не так просто.

– Дуже часто щастя плутається із задоволенням. На перший погляд, яке ж задоволення можна діставати на роботі, коли ти йдеш ввечері втомлений додому. Але ж ми говоримо, що задоволення від роботи–  це не те задоволення, що від цукерки.

– Є сенс показати працівникам, що керівник чи менеджер, це людина, яка не літає десь за хмарами, а це людина, яка тут, поруч. Наскільки близько маємо бути з працівниками, щоб ця близькість не перетворилось на хаос? Мабуть  важливо показати спроможність бути поруч, слухати, створювати довіру. Для мене, як для лідера, це не має означати, що я мушу давати одразу якісь прості відповіді. Практикування спільного перебування в однакових обставинах, як от – переночувати з працівниками в наметах в подорожі, коли вони бачать тебе, як людину, пришвидшує шлях довіри. 

А також учасники зустрічі обрали улюблені цитати з книги, які найбільше їм відгукнулися:

  • Лідерство неможливо здійснювати, зберігаючи відстань, як у сальсі. Це інтимніший процес, як танго. Менеджер може вести за собою, тільки якщо підлеглі це дозволяють.
  • Лише ідеальні пари можуть жити ідеальним життям, а ідеальна людина в цьому світі ще не народилася.
  • Почуття власної гідності приводить до самоповаги.
  • Етика та прибуток не є взаємовиключними.

Зустріч випускників – це можливість спілкуватися в товаристві однодумців та атмосфері довіри. Книжковий клуб LvBS Alumni – це ще й рефлексія на основі обраної прочитаної книги. 

Книжка про змістовність – то ж зустріч відбулась у Патріаршому домі – резиденції Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава у Львові. Приймав учасників клубу випускник програми Key Executive MBA LvBS, голова Патріаршої комісії у справах молоді УГКЦ отець Ростислав Пендюк.

 Наступна зустріч Книжкогово клубу запланована на першу половину грудня, очікуйте анонсу, щоб почати читати разом.